Ezoterika  október ´99   Miroslav Šido:
  Základy tibetského mysticizmu

 

Karma je súčet našich zlých činov a myšlienok, ktoré musíme odčiniť.
Dharma je všetko dobré čo sme kedy urobili a je protiváhou karmy.

OM MANI PADME HÚM


AUM ( Óm ) je mantra vyvažujúca vibrácie tela a ducha, A je bdelé vedomie. U je snové vedomie a M je vedomie hlbokého spánku (meditácie). Spolu vytvárajú ucelené vedomie človeka.

Zrušenie karmy sa nedá previesť opakovaním mantier alebo modlením.
Čo sú platné náboženské obrady, keď telo ani reč neodpovedajú Dharme. Čím môžu prospieť náboženské obrady, keď sa neovláda hnev svojím protikladom? Čo je platné volať " milosrdenstvo ! " keď nemilujeme nič iné len sami seba.

Musíme usmerniť svoje telo, aby sa dosiahla vyrovnanosť a pridať k nemu myseľ a tú vyrovnať s telom. Vytvorený stav sa dá nazvať Kameňom Mudrcov, v budhizme nazvaný Mani. Myseľ a telo predstavujú duchovný a hmotný princíp sveta. Dosiahnu dokonalý stav poznania a vedomia, aký sa dá dosiahnuť.

Snažiť sa zbaviť všetkých protikladov a dosiahnuť jednotu, v nej je správne uložený klad aj zápor. Poznanie a sila sú dve strany tej istej mince a predstavujú princíp JIN-JANG, označovaným ako padme. Pocity a postavenie sa dá prejaviť v mandale, diagrame duševného rozpoloženia. Premeniť pomocou mani všetky svoje zložky, telesnosť, pocity, vnímanie, karmické informácie a vedomie.

Všetky poznatky však musia prejsť do jednoty a transformovať sa do skutočnosti, tú predstavuje slabika húm. Spája vyššie uvedené aspekty do komplexného systému. Sama však nedokáže nič. Húm predstavuje energiu a tá ničím neovplyvnená sa vymyká kontrole. Je viac druhov voľných energií. Srog-dzin- to čo podporuje život, energia nádychu, prána. Gjen-rgju- stúpajúca sila, výdych. Thur-sel- gravitácia a uzemňujúca sila. Me-mňam- oheň a teplo. Khjed -bjed- metabolické funkcie.

 

 

ezgi_bluesep.jpg (1844 bytes)   
      späť    Obsah Časopisu     Ezoterika - Homepage