Ezoterika apríl 2000   Ryszard Kaminski:
  Začni od seba!

 

Dnešný život a zvlásť práca od nás vyžaduje stále viac aktivity, vysokú angažovanosť, okamžité rozhodnutia a rýchle konanie. K tomu potrebujeme veľa sily, energie a tiež výdrže. Tieto tvrdé podmienky nám prinášajú veľa starostí a stresu. V zamestnaní sme aktívni po celý deň a potom často ešte večer doma píšeme, počítame a ďalej pracujeme.

Na relax a uvoľnenie nám neostáva veľa času a preto sa odporúčajú všetky metódy, ktoré nám umožňujú rýchlo obnoviť naše sily a znova nadobudnúť vnútorný pokoj. Vystresovaný, neodpočinutý človek nemôže jasne uvažovať, nemôže prijímať dobré rozhodnutia a tiež nemôže korektne jednať a konať. Aj preto mnohí ľudia hľadajú uvoľnenie pri športovaní, pri dobrej knihe, pri prácach v záhradke, pri prechádzkach v parku. Nie vždy však máme toľko času, aby sme dennodenne mysleli na seba a venovali svojmu uvoľneniu nejakú tú hodinku.

Ja osobne som už dávnejšie počul a čítal, že sú metódy, ktorú môžu podporiť nášho ducha a tieto metódy majú názov: MEDITÁCIE. Určite existuje mnoho rôznych techník meditovania a ja osobne som mal možnosť spoznať relaxačné, koncentračné i vizualizačné formy meditácie. Vyskúšal som spomínané metódy a môžem povedať, že všetky sú dobré a účinné a každý sa rozhoduje sám za seba, ktorá metóda má uňho najlepší účinok, alebo ktorá sa mu páči.

V jednej skupine som musel prísť na meditáciu čerstvo osprchovaný a oblečený do bieleho. Toto sa mi práve páčilo, lebo sa tým podčiarkovala naša čistota. Vonkajší pozorovateľ by mohol povedať: to je nejaká sekta. Ale k tomu môžem len toľko povedať, že aj judo sa cvičí v bielom úbore a nikto netvrdí, že je to sekta. Spievali sme pekné mantry, meditovali sme, rozprávali sme sa o tejto meditačnej technike. Mohli sme sa pýtať našich skúsenejších kolegov na všetko a tým sme sa vlastne učili, ako sa správne medituje. A naozaj to fungovalo. Veľmi ma nadchlo, aký vnútorný pokoj a lásku títo ľudia vyžarujú. To ma skutočne fascinovalo. Vždy som sa tešil a priamo už čakal na stretnutia s mojimi priateľmi a na spoločné meditácie. A takto je to doteraz.

Každá meditačná škola má svojho majstra, ktorého často nazývajú aj guru. Každý ho rešpektuje, ale nikto ho nepovažuje za Boha. Každopádne ja to nerobím. Tento učiteľ poskytuje svoju techniku. Má mnohých pomocníkov, ktorí túto metódu rozširujú ďalej. Poznám zo svojho okolia ľudí, ktorí sa už roky venujú joge a sú veľmi spokojní. Úžasná meditácia je aj modlitba, ale väčšine ľudí to snáď ani nemusím zdôrazňovať.

Myslím si, že s voľbou meditačnej techniky je to podobné ako s autom: každý bude chváliť tú značku, na ktorej práve jazdí. Táto voľba je vždy veľmi osobným rozhodnutím, pretože kritériá, podľa ktorých sa rozhoduje, sú pre každého z nás iné.

Moje skúsenosti s mediáciou nie sú dostatočné na to, aby som mohol odpovedať na otázku: čo je vlastne meditácia. Ale jedno môžem s istotou povedať: meditácia, nech už je to akákoľvek technika, nie je náboženstvo.

Ostáva ešte jedna otázka: na čo je to celé dobré, prečo máme meditovať? Nepoznám všeobecne platnú odpoveď na túto otázku. Môžem len odpovedať na to, aké výsledky som dosiahol ja týmito meditáciami a aký účinok má meditácia v mojom prípade. V prvom rade sa lepšie vyrovnávam so stresom, pretože som zmenil svoj postoj napr. k práci, k peniazom, k druhým ľuďom, jednoducho postoj k životu.

Nemôžem zaručiť, že meditácia má podobný vplyv na každého človeka, ale v mojom prípade to „funguje“ veľmi dobre. Hneď na začiatku som si všimol, že mám oveľa väčšiu radosť zo života, mám oveľa viac energie, vnútornej sily a presvedčenia, že sa mi všetko podarí. Naozaj to tak je. Dokonca som zistil, že sa pohybujem oveľa rýchlejšie, svižnejšie, energickejšie. Tiež viem omnoho lepšie prijímať rozhodnutia, a to bez nejakej väčšej námahy. Môj kontakt s inými ľuďmi, s mojím šéfom v práci je tiež oveľa lepší, pretože na prípadnú nervozitu iných ľudí v mojom okolí nereagujem agresivitou. Aj o vážnych problémoch viem rozprávať pokojne, priateľsky, ale súčasne aj vecne. Odkedy meditujem, spávam lepšie a po každej noci sa cítim byť odpočinutý. Každé ráno po meditácii   sa cítim lepšie, pokojne a mám chuť do ďalšej aktivity. Do práce idem rád a už od dverí priateľsky pozdravím kolegov. A môžem povedať, že to veľmi pozitívne ovplyvňuje celkovú náladu vo firme. Všimol som si, že aj moji kolegovia sú odvtedy k sebe navzájom priateľskejší, milší.

Mňa samého prekvapilo, že aj napríklad za volantom som omnoho pokojnejší. Nenáhlim sa tak, „nerútim sa“ ulicami, dbám na dopravné predpisy. Ostatných účastníkov premávky nepovažujem za svojich nepriateľov alebo protivníkov a nepokúšam sa za každú cenu predbehnúť auto predo mnou. Veľmi často sa smejem za volantom, keď vidím, ako sa ostatní šoféri správajú na cestách, ako sa pokúšajú byť rýchlejší než tí ostatní.

Večerná meditácia ma upokojuje, znižuje stres. Veľmi často po meditácii celkom bez námahy prídem na to, ako vyriešiť problém, ktorý som mal v práci alebo v osobnom živote. Celkom sa zmenil môj postoj k peniazom a pokladám ich už nie za cieľ ako taký, ale za nositeľa energie.

Niekto mi raz povedal: nežiješ preto, aby si pracoval, ale pracuješ, aby si žil. A ja s tým súhlasím.

Meditácia nám dáva pocit spokojnosti a šťastia. A to, že spokojný a šťastný človek je zároveň aj zdravý, nemusím iste dokazovať. A kto už nemá záujem o to, aby bol zdravý ? Viete, že každé ochorenie má svoju psychickú príčinu ? Ale to už je iná téma pre iný článok.
Naša osobná meditácia nepôsobí len na nás samých. Má svoj pozitívny vplyv na pokoj v našej rodine, v našom meste, krajine a vo svete. Preto som toto zamyslenie nazval: Začni od seba. Ak budeme pociťovať pokoj, mier a lásku v našom srdci, budeme ich vyžarovať aj na iných ľudí. Ak chceme zmeniť alebo zlepšiť tento svet, začnime najprv tým, že zmeníme seba samých. Je to veľmi ťažké, ale oplatí sa to.

 

ezgi_bluesep.jpg (1844 bytes)   
      späť    Obsah Časopisu     Ezoterika - Homepage