Ezoterika apríl 2000  Juraj Tkáč:
  Chrípka a chrípkové stavy

 

Predstaviteľkami našej skutočnej predstavy a kvality sú myšlienky alebo ilúzie, ktoré majú vplyv na človeka, na jeho charakter. Úlohou ľudského ducha je byť aktívnym vo svete hmoty v pozemskom živote na fyzickej úrovni a zároveň byť odrazom vesmírnych zákonov (Božský zámer) so všetkými súčasťami stvorenia, teda i s človekom, a uskutočňovať činy a riešenia zadané životnou situáciou.

Má ísť o sledovanie jediného cieľa trojitej činnosti, kde ale neposlušnosť alebo akákoľvek úmyselná alebo neúmyselná odchýlka ľudského ducha, vedú vo svojich konkrétnych situáciách k poruchám v prirodzenom prítoku, odtoku životnej sily a energie (prána, čchi), a je tu konečným výsledkom nemoc. Preto snaha človeka zachovať si harmóniu tela i ducha speje k dodržovaniu zákonov Univerza.

Chrípka predstavuje jedno s bežných ochorení, ktoré dokáže správne zvolený liečebný prístup zvládnuť pomerne rýchlo a účinne. Medicínsky ide o infekčnú chorobu vírusového pôvodu, ktorá sa objavuje v jesenných a zimných mesiacoch najčastejšie v podobe epidémie. Jej príznaky sú rôznorodé a pohybujú sa od jednoduchého pocitu nachladnutia až k ťažkým formám s možnými komplikáciami. Medzi najčastejšie prejavy patrí horúčka väčšinou s náhlym nástupom, dosahujúcim teplôt 39 – 40° C, rôzne prejavy bolesti hlavy, bolesti vo svaloch a kostiach, postihujúcich celé telo, citlivosť na dotyk a tlak, zimnica, potenie premenlivej kvality, únava, či celkové vyčerpanie, premenlivý smäd.

Cieľom alternatívnej resp. komplementárnej medicíny nie je ponúknuť univerzálny liek na všetky formy chrípky, ale mať k dispozícii niekoľko účinných liečebných metodík a liekov na niekoľko submodalít chrípkového ochorenia. Ich cieľom nie je potlačiť príznaky, ale stimulácia vlastných obranných pochodov organizmu, ktorý sa následne s chorobou vyrovná sám.

Paleta liečby je naozaj široká. Snaha každej metodiky je dostať organizmus na správnu úroveň vlastnej energetiky, preto zámerne uvádzam len postoje stravovania, resp. dietológie, fytoterapie, homeopatie a v neposlednom rade vlastnej psychiky.

 

Psychika

Všade tam, kde duša nie je spojená s veľkým kozmickým energetickým pólom, kde nie je chvenie energií v harmónii a kde myšlienky konajú proti sebe, nastáva konflikt a začínajú panovať blokády, poruchy, trenice, deformácie a straty energie. Tieto stavy sa manifestujú z jemnej energie do hmoty a prejavujú sa spočiatku ako negatívne nálady, neskôr ako telesné choroby. Samozrejme každý má svoj prah daný individuálne. Toto je faktor vnútorný. Vonkajší faktor vzniku choroby je determinovaný vplyvom expozície, intenzity, kvality a kvantity ochorenia na daného človeka. Z uvedeného vyplýva, že negatívne stavy a prevažne emócie neblaho vplývajú na stav jedinca.

Strava

Ak sa blíži chrípková vlna, mali by sme zmeniť stravovacie návyky. V čase vysokého nebezpečenstva nákazy by sme sa mali zrieknúť mäsa, vajec, sladkostí, kávy, alkoholu, cigariet a samozrejme mastnej stravy. Odporúča sa veľa surovej zeleniny a ovocia. Osvedčili sa aj rastlinné a zeleninové šťavy z pŕhľavy, z cvikly, z grapefruitov, a to štvrť litra každý deň. V akútnych fázach ochorenia sa niekedy neodporúča príjem potravín, resp. počas celého ochorenia. Však je to individuálny prístup.

Fytoterapia

Vo fytoterapii je doteraz najviac používaných prostriedkov na najrozmanitejšie ochorenia. Treba priznať, že tu vládne istá nejednotnosť, čo do použitia konkrétnej rastliny i jej účinku. Na druhej strane je to fytoterapia, z ktorej sa dodnes veľa čerpá. Preto predložiť komplexný pohľad na liečbu chrípky je dosť náročné. Liečba vyžaduje hlavne dostupnosť veľkého množstva rastlín a preparátov. Od každého z nás záleží ako zareaguje na ten ktorý prostriedok.

1. celkovo pôsobiace rastliny

Echynacea purpurová - imunostimulans
Cesnak kuchynský - imunostimulans, antibiotikum
Ruža šípová - šípky - vitaminiferum, tonikum
Rumanček kamilkový - detoxikuje organizmus
Divozel veľkokvetý - ochranný vplyv na dýchacie cesty
Konopáč obyčajný - virostatikum, tonikum
Pľuzgierka islandská - virostatikum
Propolis / Materská kašička

2. rastliny vhodné ako kloktadlá

Šalvia lekárska, Repík lekársky, Orech kráľovský
Dub zimný / letný, Materina dúška obyčajná

3. Nádcha: lokálne i celkovo

Mydlica lekárska, Cibuľa, Praslička roľná, všetky druhy Borovíc

4. Kašeľ

Mak siaty – kodeín – suchý kašeľ
saponínové drogy: Mydlica lekárska, Prvosienka jarná, Veronika lekárska,
silicové drogy: Bedrovník Aníz, Fenikel obyčajný, Majorán záhradný,
Pamajorán obyčajný, Materina dúška obyčajná a tymiánová,
Borovica obyčajná, horská – kosodrevina
slizové drogy: Ibiš lekársky, Slez lesný, maurský, Divozel veľkokvetý,
Podbeľ liečivý, Skorocel kopijovitý, Pľuzgierka islandská

5. Horúčka

Vŕba biela, Túžobník brestový, Baza čierna, Lipa malolistá

Kombinácia a príprava čajovín záleží na každom z nás. Vo všeobecnosti platí, že pri kombinácii viacerých rastlín sa dávajú približne rovnaké diely každej rastliny do čajoviny. Používa sa obvykle 1 čajová lyžička na šálku (2,5 dcl) záparu, nechá sa lúhovať 5 – 10 minút. Podľa možností by sa mal vždy pripravovať čerstvý čaj.

Homeopatia

Začiatok ochorenia

Osoby, ktoré prišli do kontaktu s chrípkou, alebo u tých ktorí majú ochorenie v počiatočnom štádiu, sa systematicky doporučuje OSCILLOCOCCINUM – podávaný v dávke 1 tuba globulí v intervale 4 – 6 hodín. Celá kúra predstavuje 6 dávok. Dve hodiny po prvej dávke sa doporučuje jednorázovo 10 granulí lieku SULFUR 9 CH .

Po objavení sa horúčky

K dispozícii máme hlavne dva lieky:

ACONITUM NAPELLUS 9 CH s nasledujúcimi charakteristikami: prudko nastupujúca vysoká horúčka, väčšinou prichádzajúca okolo polnoci, zimnica, nekľud, intenzívny smäd, suchá nepotiaca sa koža, úzkosť až strach z rozvoja ochorenia.

dávkovanie: 5 granulí každú hodinu. Intervaly predlžujeme so zlepšujúcim sa stavom.

BELLADONNA 9 CH – vysoká horúčka, prekrvená tvár, sucho v ústach, precitlivelosť na hluk, svetlo a prievan, červená potiaca sa koža. Dávkovanie ako ACONITUM.

 

Plne rozvinuté ochorenie

GELSEMIUM 15 CH – Intenzívna únava až celková slabosť, tras, zimnica a potenie, bolesti „takmer všade“ , ospalosť, otupelosť celého tela, neprítomnosť smädu. Dávkovanie ako ACONITUM.

BRYONIA 15 CH – Únava, podráždenosť a chuť zostať v úplnom tichu (chorí leží úplne nehybne), niekedy prítomnosť suchého bolestivého kašľa, ktorý je vyvolaný pohybom. Smäd s chuťou na studenú vodu, potenie , ktoré sa po chvíli uľavuje, intenzívne bolesti hlavy, zhoršené pohybom. Dávkovanie ako ACONITUM.

RHUS TOXICODENDRON 9 CH – únava, ubolené celé telo, neustály telesný nekľud, potreba pohybu, zimnica po obnažení tela, potreba tepla napriek vysokej teplote, intenzívny smäd. Dávkovanie ako ACONITUM

NUX VOMICA 9 CH – Nekľud a vynervovanie (nemocný je doslova nervózny z toho, že ochorel), intenzívna zimnica, precitlivelosť na prievan, hluk svetlo alebo na odlišný názor, smäd, niekedy kýchanie. Dávkovanie ako ACONITUM.

EUPATORIUM PERFOLIATUM 9 CH – ľahký nekľud, prekrvenie, červená tvár, bolesti v kostiach a bolesti očných bulbov, ktoré sa zhoršujú po podráždení a smäde s chuťou na studenú vodu.

Rekonvalescencia

Pokiaľ je prítomná len telesná únava sprevádzaná bledosťou, závratmi a potením pri pohybe volíme liek

CHINA RUBRA 5 CH – Dávkovanie 5 granulí 3x denne.

Naopak pri psychickej únave s nechuťou premýšľať, s problémami dostať sa opäť do pracovného tempa, podráždenosť so zlou náladou, myslíme na

KALIUM PHOSPHORICUM 5 CH – Dávkovanie ako CHINA.

 

Snahou vždy bude vybrať pre nemocného jeden či viac uvedených liekov s cieľom pokryť maximum príznakov. I tu platí, že pri výbere nepresahujeme počet troch liekov a jednotlivé lieky podávame striedavo napr. 1 hodinu 5 granulí od prvého lieku,2. hodinu 5 granulí od druhého atď., alebo naraz viac liekov s 15 minútovým časovým rozostupom. Správne vybrané lieky obvykle zaistia vyliečenie do 2 – 4 dní po zahájení liečby, k ústupu akútnych príznakov dochádza obvykle do 24 – 36 hodín. Pokiaľ nemôžeme, alebo nechceme individualizovať prípad, máme v liečbe rozvinutého ochorenia chrípky k dispozícii prípravok PARAGRIPPE v dávkovaní 2 tabliet každé 2 hodiny. Intervaly predlžujeme so zlepšovaním stavu.

 

ezgi_bluesep.jpg (1844 bytes)   
      späť    Obsah Časopisu     Ezoterika - Homepage